İlk kez İtalya’ da ortaya çıktığından olsa gerek, Pizza denince akla İtalya, İtalya denince de akla Pizza gelir. Hakikaten çok da lezzetli pizzaları vardır İtalyanların.

Bununla birlikte 2008 yılında dünyanın en lezzetli Pizza yarışmasında beklenmedik bir şey oldu. Bu yarışmayı kazanan ülke İtalya değil; Finlandiya idi. Finlandiya’ dan yarışmaya katılan pizzanın ismi ise: “Pizza Berlusconi”…

Şaşırtıcı değil mi? Hikayesi daha da ilginç aslında…

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 2005 yılında, Finlilerin sadece “Marine edilmiş ren geyiği” yediklerini, ayrıca Parma jambonunun Finlilerin tütsülenmiş ren geyiğinden çok daha üstün olduğunu söyler. Dahası, Finlandiya’ yı ziyaret ederken yaşadığı yemek deneyiminin dayanıklılığını sınadığını söyleyerek pek çok kişiyi kızdırır.

Üç yıl sonra Finliler, uluslararası bir pizza yarışmasına “Pizza Berlusconi” adını verdikleri pizza ile katılıp İtalyanları geride bırakırlar. Peki bu pizzanın en önemli malzemesi neydi dersiniz? Tabii ki ‘tütsülenmiş rengeyiği’!

O zaman buldukları lezzet o kadar başarılıydı ki, Finlandiya’nın en büyük pizza zincirinde bu pizzayı bugün bile sipariş edebilirsiniz.

İşte bu yüzden dünyanın en lezzetli Pizzası Finlandiya’dadır. Lezzeti yarışmayla tescillidir. İzmir’ de neresi derseniz, Finlandiya mutfağında yıllarını geçiren Levent Kerimoğlu’ nun Rucola’ da yaptığı lezzetli pizzaları mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.